הפעל נגישות

עיקול מטלטלין ברישום

עיקול מיטלטלין ברישום, הינו הליך במסגרתו מגיע בעל התפקיד למקום בו מתבצע העיקול ומבצע רישום של כלל המיטלטלין הנמצאים בבית. בתום פעולת הרישום ממנה בעל התפקיד המבצע, את אחד מהנוכחים בבית, לנאמן על הפריטים שנרשמו. מרגע בצוע פעולה זו, חל איסור להוציא את הפריטים שנרשמו מהבית ומי שעושה כן מסתכן בפלילים.

בצוע הליך העיקול ברישום הוא תנאי הכרחי לבצוע פעולה של  הוצאת מעוקלים בעתיד.

ע"פ תקנות ההוצאה לפועל, עיקולים של מיטלטלין ברישום מבוצעים על ידי פקידי ההוצאה לפועל מ לשכת ההוצאה לפועל המקומית בלבד.

למרות האמור לעיל, רשאי המוציא לפועל, להטיל על בעל תפקיד בהוצאה לפועל לבצע את פעולת העיקול ברישום במקרים הבאים:

1. מקרה בו בקשת בא כוח הזוכה, להטיל את ביצוע פעולת העיקול ברישום על בעל תפקיד מטעמו, נענית בחיוב על ידי ראש ההוצאה לפועל.
2. מקרה בו הליך העיקול ברישום, מבוצע מיד לאחר פתיחת תיק ההוצאה לפועל וזאת עוד בטרם בוצעה מסירת אזהרת ההוצאה לפועל לידי החייב.
3. מקרה בו נכשלו פקידי ההוצאה לפועל בבצוע פעולת העיקול ברישום והשיבו את הצו במצב של "לא בוצע". מבלי לפגוע באיש, פקידי ההוצאה לפועל, נחושים לעיתים פחות מבעלי התפקיד בהוצאה לפועל, בבואם לבצע עיקול מיטלטלין ברישום.

מקור הבעיה, הינו בחייבים בתיקי ההוצאה לפועל, אשר מודעים היטב לכך כי רבים הם המנסים להתחקות אחר עקבותיהם ונוקטים בדרכים שונות ומגוונות על מנת להסתתר בכתובות בהן הם מתגוררים.

החייבים בתיקי ההוצאה לפועל, "מתמקצעים" בתחום ההתחמקות ולא בוחלים בשום אמצעי או פעולה.

פעולות אלו, הננקטות על ידי החייבים בתיקי ההוצאה לפועל, הופכות את איתורם בשטח, לצורך בצוע העיקול ברישום, לקשה ומורכב ודורש נחישות רבה מצד מבצע העיקול.

ניסיוננו בתחום איתורי החייבים ובתחום המסירות האישיות, מביא אותנו למצב בו אנו מכירים את כל שיטות ההתחמקות של החייבים בתיקי ההוצאה לפועל ומצליחים "להכנס לראשו" של החייב ולמצוא אותו בכתובת בה הוא מתגורר על אף ניסיונותיו להסתתר בכתובת.

רבים הם המקרים, בהם הגיעו פקידי ההוצאה לפועל לכתובת החייב, על מנת לבצע פעולת עיקול מיטלטלין ברישום, וחזרו בתשובה כי החייב אינו מתגורר בכתובת ואילו בעלי התפקיד בהוצאה לפועל מטעמנו שבו לכתובת והצליחו למצוא את החייב ולבצע את פעולת העיקול ברישום.

בנוסף לכך, אנו מנסים לשכנע את החייב לשלם את חובו ולסגור את תיק ההוצאה לפועל כבר בשלב העיקול ברישום.